Údržba nosiča
Pri údržbe nosiča používame pracie gély bez optických rozjasňovačov (článok). Všetky odnímateľné časti, ako slintáčiky, kapucňu, kapsičku a iné, perieme s nosičom samostatne. V závislosti od značky idú pekne rozopnúť alebo ak nie je takáto možnosť, tak zvliecť z ramenných popruhov.
Všetky skrčené miesta, ako je šírka sedu, výška chrbtovej opierky, šírka chrbtovej opierky, pokiaľ je potrebné vyrovnáme a uvoľníme. Prakticky si vedome roznastavíme nosič.
*TIP - aby ste si približne vedeli nosič nastaviť naspäť po vysušení, zapíšte alebo odfoťte si nastavenie s pomocou pravítka. Teda priložte pravítko a odmerajte si buď celkový rozmer alebo len priamo to "skrčenie".
Keď sme rozprestreli chrbtovú opierku, to je tá najväčšia látková časť nosiča, naopak pásovinu ramenných popruhov, bedrového pása, chrbtovej spony zatiahneme na minimum. Vyhneme sa tomu, aby sa nosič pri žmýkaní viac zamotal.
Teplotu zvoľte podľa odporúčania výrobcu. Pokiaľ chýbajú, tak sa riaďte najviac chúlostivou prímes v tkanine. Štandardne bavlnu, ľan, tencel, modal, repreve, perieme na 30°. Otáčky zvoľte max. 600, pokiaľ takáto možnosť nie je, tak 400 otáčok a polstrované časti po opratí dovytláčajte v uteráku alebo osuške.
Nosič sušíme bez priameho slnečného žiarenia. Pokiaľ inú možnosť nemáte, tak si urobte tieň prevesením osušky či obliečky pred nosič. Sušiť môžete aj zvislo, ale v tom prípade preveste hneď za bedrovým pásom a pásoviny ramenných popruhov uvoľnite na doraz, tak aby celé polstrovanie spolu s chrbtovou opierkou, smerovali nadol. Pokiaľ je väzba pružnejšia alebo obsahuje pružnejšiu prímes, je vhodnejšie sušenie na plocho.
Žehlenie nosiča nie je nevyhnutné a tiež sa odvíja od použitej prímesi, keďže sú aj také ktoré sa nemôžu žehliť. Pokiaľ sa rozhodnete žehliť nosič po opratí, tak sa rýchlejšie dostane do "zanosenej" kondície, vlákna sa povystierajú a celkovo sa dosuší. Vyhnite sa pásovinám a plastovým komponentom nosiča.